Deprecated: mb_convert_encoding(): Handling HTML entities via mbstring is deprecated; use htmlspecialchars, htmlentities, or mb_encode_numericentity/mb_decode_numericentity instead in /home/bcm/src/dev/www/wp-content/themes/zkk3.0/functions/shortcodes.php on line 41
Jagaban has hit the ground running just like he promised during his campaign, but it’s still too early to say if we rate him or not.
He recently announced a monthly ₦8k palliative measure to ease the effects of the fuel subsidy removal. This money, if approved by the senate, will be paid to poor households across the country.
But with a budget of ₦8k in today’s Nigeria, how many items can you afford on this list?
Rice
We don’t know if President Tinubu is aware, but a paint bucket of rice is selling for as high as ₦3500 to ₦3700 these days, and it can barely last a month.
Garri
Source: GoMarket
Garri stays being the ultimate saviour in times of hardship. It’s now about ₦1500 for a paint bucket sha.
Beans
Source: GidiMarket
Beans used to be cheap, but not anymore. A derica of drum (olotu) sells for as high as ₦600 and a paint bucket now goes for about ₦3500.
Instant noodles
Source: ShopOnClick
Depending on the type and size you want to buy, you’ll have to shell out about ₦3500-₦5000 from your ₦8k palliative for a carton of instant noodles. The smallest size of common brands sells at ₦100-₦150.
Egg
Source: Bulk price store
This is the protein option for many people who can’t afford chicken, turkey, beef or fish. But even these days, one egg sells for ₦100-₦150 and a crate at almost ₦2500.
Vegetable oil
Source: MSME
A 50cl bottle of local vegetable oil sells for ₦1000-₦1500 depending on where you’re buying from. Prices are relatively cheaper in the local markets.
Semolina
The brand determines the price but, on average, a 1kg bag of semolina costs ₦800-₦1000.
Palm oil
You’ll get a 50cl bottle of palm oil at your local market for about ₦900-₦1000.